Безпека дітей в інтернеті: як пройшов cімейний тренінг CEO Club
На кожну людину в інтернеті «зберігається» близько п'яти тисяч одиниць даних, а в соцмережах навіть мала частка інформації про себе може перетворитися на детальний опис особистого життя. На сімейній зустрічі в клубі ми дізналися, як через безневинні, на перший погляд, публікації в Facebook і Instagram ми добровільно повідомляємо, де живемо, куди мандруємо, з ким дружимо та на якому авто їздимо.
НОТАТКИ СЕО CLUB
Інсайти, матеріали та новини з оточення кращих СЕО країни.
Про роботу та життя для тих, хто керує бізнесом.
Кожен з нас колись щось чув про інформаційну безпеку. Ми вже не ставимо паролі, що складаються з номера телефону або дати народження, і знайомі з терміном двухфакторної ідентифікації.
Але як багато інформації про нас і наші сім'ї можна знайти у відкритих джерелах? Соціальні мережі давно стали тим паралельним світом, в якому ми існуємо нарівні з реальним. Зі своїми друзями, улюбленими місцями для зустрічей, робочими чатами і спогадами. Ми публікуємо новини про переїзди та подорожі, рекомендуємо улюблений автосервіс і ділимося професійними перемогами.
Впевнено рухаючись у тренді радикальної відкритості даних, ми часто не враховуємо, що це впливає на безпеку наших дітей. Вони публікують в Іnstagram фото з друзями, ведуть прямі трансляції з днів народження близьких і публічно радіють подарункам на Новий рік. Така поведінка — невід'ємна частина соціального життя покоління Z.
Як зберегти баланс між соціальним визнанням серед однолітків і особистою безпекою, вирішила перевірити команда «Underdog» The UnLawyers. Для дітей учасників CEO Club «андердоги» створили інтерактивну гру, мета якої — показати, як швидко діти без підготовки і спеціальних сервісів, використовуючи тільки лише Facebook, Instagram і Google, зможуть знайти особисті дані про сім'ї один одного.
Результати перевершили всі очікування. Для того, щоб знайти повні імена батьків, їхні дати народження та особисті номери, хлопцям та дівчатам знадобилося трохи менше 50 хвилин.
Окрім цього, кожному учаснику було запропоновано знайти кілька цікавих фактів про своїх партнерів. Досить швидко стало зрозуміло, що в соціальних мережах є інформація не тільки про кличку домашнього улюбленця, але й дані про те, як часто сім'я буває в тій чи іншій країні, скільки років батьки в шлюбі і навіть домашні адреси бабусь і дідусів. Чим більше фактів, тим більш чітку картину звичок, захоплень і способу життя можна скласти про конкретну людину. Яка за цим стоїть загроза — згадувати не будемо. Мабуть, все і так зрозуміло.
Я швидко знайшла інформацію про маму опонента, тому що вона дуже активна в Іnstagram. Я дізналася про двох сестер, дату народження мами, як часто вона буває в якійсь країні, вийшла на бабусю. Ми знайшли 16 фактів про цю сім'ю. Це дуже багато.

У мене самої немає соціальних мереж і телефону. Я люблю вчитися і багато часу займаюся уроками. Користуюся планшетом тільки для перегляду відео на Youtube.
Варвара, 7 років
(зайняла 1 місце)
Ми з друзями обговорювали відкритість даних, дивились «Чорне дзеркало» та «Любов.Смерть.Роботи». Але ці розмови були в контексті майбутнього, яке ось-ось настане. Після тренінгу я зрозуміла, що воно вже настало. Коли бачиш, що людина знаходить про тебе особисту інформацію так просто — це лякає.
Софія, 17 років
Коли аналізували мій профіль, швидко знайшли батьків. Хоча мама підписана під іншим нікнеймом, її швидко ідентифікували через коменти під моїми постами із зверненням «дочка». Попрошу її більше не залишати такі коментарі.
Марія, 15 років
Спочатку я боялася йти на захід. Переймалася, що про мене знайдуть інформацію, якою я б не хотіла ділитися. Мені вдалося знайти інформацію про опонента через лайки та відмічених користувачів в Instagram. Так я з'ясувала імена батьків і дати їхнього народження.

Мої батьки ніколи не розмовляли зі мною на тему безпеки в соціальних мережах. Завдяки тренінгу тепер знаю, як шукати інформацію у відкритих джерелах про своїх кривдників в разі чого.
Софія, 13 років
(2 місце)
Мені дістався підготовлений партнер. Про неї було досить мало інформації в соціальних мережах. У фейсбуці вона підписана під іншим ніком, а в Instagram її взагалі немає. Незважаючи на це, нам вдалося знайти маму по лайкам під постами своєї дочки. Через google-пошук ми з'ясували її справжнє ім'я і компанію, якою вона володіє. Там же з'ясували діючий номер телефону.

Ніколи не замислювався про те, що через відкриті джерела можна дізнатися стільки інформації про сім'ю людини. Стало страшно. Якщо людина без підготовки за 50 хвилин може знайти інформацію про батьків, їхні номери телефонів і домашню адресу — що ж тоді може знайти фахівець?
Олександр, 13 років
В школі в нас була пара лекцій на тему безпеки в соцмережах, але вони не спрацювали. А ось коли тобі наглядно демонструють, скільки всього можна отримати з відкритих джерел — тут відразу біжиш закривати профіль.
Анастасія, 18 років
Ця зустріч допомагла членам CEO Club зрозуміти, як захистити свої особисті дані та дані своїх дітей у соціальних мережах. Базові кроки, котрі необхідно зробити вже зараз, це:
видалення старих акаунтів в «Однокласниках» із повною датою народження;
відмова від звички відмічати геолокації під час подорожей;
уважне ставлення до публікації зображень із номерами авто чи будинку.
Завдяки соціальним мережам ми стаємо «відкритою книгою». Це не означає, що потрібно терміново видаляти свій профайл у Facebook та блокувати акаунти дітей. Але, дотримуючись ряду простих правил інформаційної гігієни, ми можемо захістити себе і свою сім'ю від зайвої уваги.
CEO Club Ukraine
CEO Club Ukraine — закритий бізнес-клуб, що об'єднує СЕО та власників середнього та великого бізнесу для розвитку, спілкування та співробітництва.
Більше матеріалів: