Критичне мислення: у пошуках цілісного знання
Інсайти, матеріали та новини з оточення кращих СЕО країни.
Про роботу та життя для тих, хто керує бізнесом.
Андрій Баумейстер є доктором філософських наук і доцентом кафедри теоретичної та практичної філософії в університеті ім. Шевченко, регулярно виступає у якості лектора в таких освітніх проектах, як Культурний проект, Art of Mind, Plato's Cave, Otium.academy і Cowo.guru, а за його відеоблогом про мислення і свідомості наразі стежить більше 20 тис. підписників.

Нещодавно на філософському вечорі в CEO Club Ukraine Андрій розповів, чому важливо розвивати навички аналітики і яким чином можна вдосконалити інструменти мислення.
Ще 10 років тому лише у вузьких колах цікавилися книгами про критичне мислення, ефективну аргументацію та аналітичне мислення. Зараз книги на ці теми є в кожній книгарні. Можна виділити 3 причини, чому критичне мислення стало затребуваним.
1
Величезна кількість інформації та різноманіття джерел, з яких вона ллється. Постає питання, як збирати інформацію і що потім з нею робити. Це перевантажує нас і призводить до фрагментарного розуміння. Наше завдання — зібрати цілісне знання. Цей процес і є мисленням. Ми мислимо, коли самостійно вибудовуємо єдину картину світу.
2
Розмиті авторитети. У 60-их роках минулого століття люди передплачували поважні журнали і слухали авторитетні програми, щоб отримати обґрунтовану та об'єктивну думку щодо певної теми. Дуже сумнівно, що таке можливо в наш час. Сьогодні межі між авторитетними ЗМІ, блогерами і жовтою пресою є розмитими. Практично всі вони сформовані довкола певних точок впливу. Оскільки ми не можемо покластися на зовнішні ресурси, то відповідальність лягає на нас самих. Ми повинні самостійно обирати, оцінювати та інтерпретувати інформацію, аби сформувати свою думку. Ось тому про це пишуть книги.
3
Ілюзія незалежних рішень. Нейропсихологія, філософія пізнання, дослідження штучного інтелекту вивчають, як ми сприймаємо інформацію та формуємо ідеї, і це дає маніпуляторам додаткову зброю. Ми сьогодні знаємо про себе менше, ніж вони знають про нас. Найбільша помилка сучасних людей — вважати, що ми можемо самостійно й без зусиль формувати незалежну позицію. Та насправді більшість наших ідей спонтанно формує наш попередній досвід. Більшість наших цінностей прийшла із джерел, які ми не завжди можемо ідентифікувати. В наших головах таке собі горище з речами: старі фото, поламані іграшки, один ковзан, неповний набір шахів. Тому нам потрібно туди піднятися і навести лад, аби зрозуміти, з чого складається наш світогляд. Важливо усвідомити, що впливає на нас, які ідеї, цінності та смисли формують наше я. Зрозуміти, як ми мислимо, — це одне із завдань філософії.
Що таке, власне, критичне мислення?
Це зміщення уваги зі споживання інформації на її опрацювання. Тобто те, як ми аналізуємо та оцінюємо інформацію, важливіше за саму інформацію та її джерела. Критичне мислення є головним інструментом для побудови нашого цілісного знання. Вміння критично мислити оберігає нас від маніпуляції та фрагментарних інфопотоків. Воно підносить нас від випадкового формування світогляду до його усвідомленого творення.
Критично мислити не означає постійно у всьому сумніватись. У певних речах ми раз упевнюємось і працюємо з ними далі, не перевіряючи повторно. Критичне мислення — це не скептицизм, а аналіз і корекція наших способів прийняття рішень.
Без критичного мислення наша свідомість як решето: книги, статті, фільми витікають безслідно.
Як це виправити?
Варто працювати з мінімумом елементів. Наприклад, у вас є знання про древні цивілізації і про сучасний світовий устрій — побудуйте між ними зв'язок. Із таких зв'язків складеться структура, в яку потім вбудовується нове знання чи досвід. Насправді нам не потрібно багато інформації. Натомість потрібно, щоб нова інформація зміцнювала вже побудовану систему і поглиблювала наявне знання. Тільки так наша картина світу може стати повною.
Звісно, мова йде про відносну повноту. Це ідеал, до якого слід прагнути. Адже ніхто сповна не може осягнути, як влаштований світ. Жодному експерту не вистачить на це компетенцій. Кожна людина вибудовує повноту знання по-своєму, тож це постійний процес. Це своєрідний стиль сприйняття інформації, коли все нове знання обов'язково пов'язується з уже засвоєним.
Покращити якість критичного мислення можна за допомогою трьох умінь.
Читати
Буває, читаючи, ми розуміємо кожне слово, кожне речення, але загального смислу не вловлюємо. Виникає питання — звідки у нас вміння розуміти текст? Ми ніколи не вчились розуміти, бо завжди робимо це автоматично. А тому не контролюємо розуміння, воно просто з'являється, опановує нас і не дає можливості про нього задуматись. Читаючи текст, ми бачимо там самих себе, спонтанно сформованих. Таке читання нічого не дає.
Протилежним до цього є читання в групах. Тоді дуже добре видно, що різні люди інтерпретують однаковий текст по-різному. Тож ми можемо побачити свої упередження та межі сприйняття, осмислити і переступити їх. Читати в групах можна все — твори мистецтва, ідеї, музику, концепції, архітектуру.
Писати
Письмо — ментальна графіка. Пишучи, ми структуруємо і поглиблюємо своє мислення . Якщо не записувати думки, вони помирають одразу після народження. Високий рівень мислення досяжний лише тим, хто формує свої ідеї в тексти та есе.
Говорити
Ідеться про вміння аргументувати свою позицію. Важливо бачити, які обґрунтування є під нашими тезами, цінностями і сенсами. У перевантаженому інфопросторі найкраще сприймати проблему через аргументи і контраргументи.
Дуже корисно практикувати дискусії — спочатку ви захищаєте тезу, а потім міняєтесь із опонентом ролями і ту саму тезу спростовуєте. Це допомагає усвідомити складність світу.
Повнота бачення, суджень і оцінок додає нам відчуття повноти життя. Поглиблення свого розуміння світу приносить нам задоволення. Далай-лама казав: «Щастя — це здатність мислити». Мислячи, ми прокладаємо від глибини нашого я до глибини світу невидимі нитки. Поглиблюючи мислення, ми даємо своєму внутрішньому світу можливість стати багатшим, повнішим, змістовнішим. Але працювати над цим не може хтось зі зовні, а лише ми особисто.
CEO Club Ukraine
CEO Club Ukraine — закритий бізнес-клуб, що об'єднує СЕО та власників середнього та великого бізнесу для розвитку, спілкування та співробітництва.
Більше матеріалів: