Як читати складні книги.
Рекомендації Андрія Баумейстера

Рекомендації Андрія Баумейстера, доктора філософських наук та публічного інтелектуала, щодо практики активного читання на прикладі складної класичної літератури.
Інсайти, матеріали та новини з оточення кращих СЕО країни.
Про роботу та життя для тих, хто керує бізнесом.
Часто ми підходимо до книг і фільмів по-споживацьки — нам здається, що чим більше, тим краще. Проте дві пасивно прочитані книги через кілька місяців вмирають у свідомості.

У читання є різні режими. Коли ми читаємо з думкою: «Я просто хочу бути освіченою людиною, читаю для себе, один на один», — то найголовніші речі — структуру книги, головні думки автора, деталі — ніколи не помічаємо.
Коли не потрібно нікому нічого пояснювати, показувати своє бачення об'єктивно, ми себе жаліємо — десь читаємо «неуважно», десь «заснули», десь «по діагоналі». Від глави до глави читання пасивно впадає у несвідомість. Ми «напаковуємо» себе інформацією, але нічого не пам'ятаємо.

Рекомендується використовувати такий спосіб читання складної класичної літератури:
1
Взяти 30 сторінок і постаратися попрацювати з книгою. Не конспектувати її, тому що конспект — це просто переписування, пасивне сприйняття, яке не має сенсу. Намагатися мислити разом із книгою.
2
Сформулювати і записати на 2–3-х сторінках головні схеми, тези і зв'язки між ідеями автора. У дужках можна позначати сторінки з важливими цитатами автора.
3
Завдання активної роботи зі складними текстами — знайти для них свої прості тези й формули.
4
Описати свій текст. Бажано мати співрозмовника — це відповідає вимогам сучасних когнітивних наук.
5
Книга засвоюється, якщо про неї розповідати, обговорювати вголос, розповідати про неї іншим людям і слухати, що вони думають про неї. Так виникають нові зв'язки, візерунки на рівні нейрофізіології.
6
У результаті створення аналітичних описів і бесід стиснути три сторінки своїх висновків до аналізу на півсторінки. Таким чином грубий том можна звести до 8–10 пов'язаних між собою тверджень.
7
Малювати, створювати схеми і візуальні блоки, шукати мережі, яким надає перевагу автор. Відбувається занурення у глибину свідомості автора, тому що іноді можна побачити те, що не завжди бачив він при створенні тексту. Так можна побачити структуру його думки.
8
Написати есе, почати в ньому творчий діалог з автором, ідеї і спостереження мають жити в тексті. Створити сценарій свого розуміння книги — зі вступом, розвитком і завершенням історії. Ми — хороші режисери, ми створюємо повнометражний фільм з історією, сценарієм і сюжетом.
Як би банально не звучало вищесказане, більшість людей не наважуються на таку роботу. Люди — це істоти, що хочуть жити в економному режимі без зусиль. Але така активна робота з текстом окупається десятикратно, дає нові знання, розуміння книг і розвиток наших здібностей.
CEO Club Ukraine
CEO Club Ukraine — закритий бізнес-клуб, що об'єднує СЕО та власників середнього та великого бізнесу для розвитку, спілкування та співробітництва.
Більше матеріалів: