Світ у 2020 — виклики, сценарії та перспективи
Інсайти, матеріали та новини з оточення кращих СЕО країни.
Про роботу та життя для тих, хто керує бізнесом.
Наприкінці 2019 року разом з Андрієм Баумейстером, доктором філософських наук і доцентом кафедри теоретичної та практичної філософії в університеті ім. Шевченко, Валерієм Пекарем, футурологом і співзасновником громадянської платформи «Нова Країна», і Михайлом Крикуновим, деканом Київської Бізнес Школи та головою правління «CLUST-ua», обговорили ключові сценарії, перспективи та події, що чекатимуть на світ у 2020 році.
Роздуми Андрія Баумейстера щодо світу у 2020 році
Сьогодні людство знаходиться на переломному етапі, коли традиційні сенси та цілі стрімко втрачають свою значущість та авторитет. Можна виділити шість ідей, шість так званих ідолів, що хиляться до свого заходу та поринають у сутінки:
1
Глобалізм в унілатералістській версії.
2
Лібералізм.
3
Вільний ринок та ринкове мислення.
4
Технологічний оптимізм.
5
Прогрес.
6
«Зелене мислення».
Ми прожили ХХ століття, не створивши нових цінностей, і вступили до ХХІ, почавши втрачати ті, що були.
Що натомість?
Новий світопорядок. Ми живемо у світі, де старі -ізми вже вимерли, а нові ще не вигадані. У нас немає словника, а коли щось нове з'являється, ми навіть не знаємо, як це назвати.
Нова політика та публічність. Масова демократія стала джерелом влади у ХХ столітті, але сьогодні важко контролювати більшість iз якихось центрів. Необхідно вчитися мислити, думати про освіту громадян, залучати їх до політики, серйозно розмовляти.
Моральні кордони ринку. Від ринкової економіки ми не повинні переходити до ринкового мислення — це загрожує нашому майбутньому. Потрібен контроль над ринковим мисленням, оскільки ринок не здатен самостійно ставити глобальні задачі.
Інформація та освіта. Цілком ймовірно, скоро відбудеться обмеження соціальних мереж та ЗМІ. Залишається відкритим питання «як це зробити, зберігши базові свободи, котрі проголошує ліберальний світ?»
Загальне благо. Сьогодні людство не має спільних цінностей та смислів. Ми прожили XX століття, не створивши нові цінності, і вступили у XXI, втративши те, що мали.
Повернення до великих ідей. Це можливо лише за умови повернення ідеї загального блага, впровадження освіти громадян, а також загальних цінностей, які нас об'єднують.
До 21 століття людство наблизить переосмислення досвіду та чесна самооцінка, воля до зрілості та готовність до «довгого шляху», перехід від простої ідентичності до складної, відкрита та чесна розмова, осмисленість і цілепокладання.
Прогноз Михайла Крикунова щодо майбутьного, що чекає на людство вже найближчим часом
На зустрічі CEO Club Михайло Крикунов розповів про виклики, мегатренди, ризики та сценарії, що ймовірно розгортатимуться у масштабах планети наступного десятиріччя.

Критичні ризики будуть на всіх рівнях:
Технології: управління штучним інтелектом, приватність даних, довіра.
Економіка: стрімкий ріст (ніхто не знає, що з цим робити — звідси негатив), невизначеність, режим торгівлі — війна США vs Китай.
Суспільство: майбутнє праці, нерівність, інклюзивність, зв'язність.
Планета: пластик, глобальне потепління, питна вода.
Якщо вам холодно вночі, не варто плакати та чекати, поки прийде няня і запитає "Тобі не холодно, любий? Можливо, накрити тебе ковдрою?". Ковдру майбутнього потрібно тягнути на себе з усіх сил!
Мегатренди на 5-10 років:
1
Зміна галузей
2
Суперспоживач (розбіжність шопінгу та покупки)
3
Дизайн поведінки (lifecycle as a service)
4
Реурбанізація (екосистеми міської мобільності та розумне сусідство)
5
Молекулярна економіка
6
Дизайн їжі (факти, а не фікції про їжу)
7
Адаптивна регуляція
8
Інновація соціумів
Думки Валерія Пекара щодо глобальної кризи, що насувається, та викликаного цим футорошоку
Нинішня глибока економічна, екологічна, геополітична, ціннісна криза світу — це народження нової епохи, спроба фазового переходу до нового етапу розвитку людства та породжений цим футурошок, тобто страх перед майбутнім, невідомістю, змінами.

Важливо знати, що це відбувається не вперше. Кожен фазовий перехід — це величезна криза, подібна до нинішньої. Щоразу людство розвивається, створює тиск на ресурси, завдяки яким існує, і впирається в стелю розвитку, котру не може прорвати.
Вступає у гру «закон слизького схилу» — проблеми світу повторюються, прості рішення не працюють, тож відбувається рух назад або зупинка.

Захист від футурошоку:
Читати
Мріяти
Залишатись молодими
Не боятися йти назустріч майбутньому
Кращий спосіб змінити майбутнє — створити його
Бути суб'єктом, а не об'єктом
Моделювати
Виробляти сенс
Бути відкритими і вміти ділитися
Робити людей щасливими
Плекати сад — середовище довіри
Що буде у 2020 у світі? Епідемія футурошоку продовжиться, будуть торгівельні війни, політична нестабільність і популізм, можлива рецесія наприкінці року, світ продовжить спробу переходу до нової фази, відбудуться нові технологічні прориви, зародяться паростки нового мислення і культури, нові бізнес-моделі.
Що буде у 2020 в Україні? Країна продовжить шлях модернізації, боротьбу між старим і новим, війну за незалежність, збережеться протиставлення «олігархи-феодали – буржуї», відбудеться перезавантаження інституцій та пошук нашого місця у світі. Українська повільна революція розгортається в економічному, геополітичному та ментальному вимірах.
Краще поступова еволюція, ніж революція. Але, якщо розвиток призупиняється, необхідна революція.
Активна меншість задає напрямок. Пасивна більшість задає темп.
Існує розрив між глобальністю проблем та локальністю управлінських механізмів.
Цілі розвитку ООН — вирішення проблеми голоду, подолання бідності і водночас забезпечення життя на планеті — суперечать одна одній, Земля не витримає такого споживання.
Недалекоглядність – це одна з найгірших вад нашого часу.
CEO Club Ukraine
CEO Club Ukraine — закритий бізнес-клуб, що об'єднує СЕО та власників середнього та великого бізнесу для розвитку, спілкування та співробітництва.
Більше матеріалів: